Baza wiedzy

Katalizator samochodowy - jaka jest jego funkcja?

Funkcja katalizatora w aucie jest bardzo precyzyjnie określona – ma on wyłapywać i neutralizować wszelkie szkodliwe zanieczyszczenia powstające w wyniku spalania paliwa w komorze silnika.

28 listopada 2024

Katalizator, czyli reaktor bądź konwerter katalityczny, jest jednym z ważniejszych podzespołów obecnych w układzie wydechowym każdego pojazdu. Jego zadaniem jest oczyszczanie i redukcja szkodliwych substancji, które powstają w wyniku spalania paliwa w komorze silnika i przedostają się do środowiska.

Reaktor katalityczny w samochodzie jest więc rodzajem filtra, na którym zatrzymują się toksyczne cząstki, co zapobiega wydostawaniu się ich poza układ wydechowy. Dzięki katalizatorowi pojazdy emitują o wiele mniej zanieczyszczeń, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza oraz ochrony środowiska poprzez odprowadzanie nieczystości powstałych w wyniku spalania paliwa.

Masz pytania?

Zadzwoń!
Chętnie doradzimy

Zapalona kontrolka Check Engine

Objawy uszkodzonego katalizatora

Objawów uszkodzonego konwertera katalitycznego może być kilka. Na szczególną uwagę zasługują kłopoty z rozruchem silnika. Do tego mogą dojść:

  • Niepokojące odgłosy z wydechu – dochodzące z miejsca lokalizacji katalizatora. Grzechoczące elementy uszkodzonego wkładu przykuwają uwagę kierowcy.
  • Kontrolka check engine – usterka katalizatora wpływa na warunki pracy m.in. układu zasilania. Brak danych z czujników monitorujących parametry spalin lub dane wskazujące na pogorszenie ich składu jest sygnalizowane kontrolką check engine.
  • Intensywne dymienie – zapchany bądź uszkodzony katalizator nie oczyszcza prawidłowo spalin. Powoduje to spadek mocy, co sprawia, że kierowca mocniej wciska pedał gazu. W rezultacie z rury wydechowej może wydobywać się dym.
  • Spadek mocy i wzrost spalania paliwa – Niesprawny katalizator powoduje odczuwalne zmniejszenie mocy jednostki napędowej. Kierowca podczas jazdy zauważa także wzrost spalania.

Co zrobić w przypadku awarii katalizatora w pojeździe?

Katalizator

W przypadku problemów z katalizatorem w samochodzie pomocą służą serwisy specjalizujące się w regeneracji katalizatorów. Te renomowane, jak Bosch Serwis Pawlik są w stanie zaproponować rozwiązania adekwatne do rodzaju usterki, jak i stanu portfela klienta.
Jeśli katalizator utracił swoją drożność, możliwe jest przywrócenie jego sprawności poprzez jego czyszczenie. W innych przypadkach niezbędna zwykle okazuje się wymiana podzespołu na nowy. Mimo, że ceny katalizatorów są wysokie, warto pamiętać o szerokiej ofercie części zamiennych. Niezależni producenci często oferują do wielu modeli aut katalizatory kilkukrotnie tańsze od tych, proponowanych przez autoryzowane serwisy.

Czy można usunąć katalizator z samochodu?

Katalizatora z pojazdu nie należy wycinać. Jazda bez konwertera katalitycznego  może prowadzić do wielu problemów. Jak wiadomo, układ zasilania silnika sterowany jest odczytem z czujników badających parametry spalin przepływających przez katalizator. Gdy czujniki odczytują dane, które wskazują na problem techniczny z katalizatorem, komputer może ograniczyć zakres pracy silnika do trybu awaryjnego i unieruchomić pojazd.
Brak katalizatora może okazać się problemem również podczas przeglądu. Negatywny wynik kontroli składu spalin oznacza, że nie uzyskamy pozytywnego wyniku badania technicznego, co spowoduje jego wyłączenie z ruchu do momentu usunięcia usterki, czyli ponownego montażu nowego lub regenerowanego katalizatora.

Dodaj komentarz

Dodaj nowy komentarz o filtrach dpf fap

Oceń wpis
Aktualna ocena: 0.00
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki
Dodaj nowy komentarz o filtrach dpf fap

Komentarze

Na ten moment nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!
Zadzwoń 724 803 803

Nasz ekspert udzieli niezbędnych informacji

lub

Zostaw nam swój numer

Podaj nam swój numer VIN, aby idealnie dopasować części do Twojego pojazdu